طرح ها و ایده ها | ختم قرآن

در مناسبت های مختلف سال (ملی- مذهبی) می توان با تقسیم قرآن به حزب های مختلف و قسمت کردن آن ها بین دانش آموزان به شکل حضوری در نمازخانه یا در منزل؛ همزمان یک یا دو ختم قرآن به نیت هدیه به ارواح طیبه معصومین، شهدا و امام راحل داشته باشیم.

 

طرح سیب: به تعداد دانش آموز سیب قرمز خریداری شد. به هریک از سیب ها با نخی جالب برگه های کوچکی حاوی عکس سیب و اعلام حزب مورد نظر، آویزان شد. پس از آن سیب ها در سبدهای آلومینیومی به نمازخانه مدرسه برده شد و در سفره ی قرآن قرار گرفت. سفره قرآن حاوی؛ رحل، قرآن، شمع و تزیینات پارچه ای سبز رنگ و اعلام طرح سیب به صورت تابلو در وسط بود و با گل تزیین شده بود. سپس رحل های قرآن که روی هر کدام یک جلد کلام الله و یک سیب با حزب مشخص بود گرداگرد سفره در چند دایره در سطح نمازخانه چیده شد و در دو برگه A3 جدولی که احزاب و شماره ی آن ها با نام سوره مورد نظر (آغاز و پایان) معین گردیده بود در ابتدا و انتهای نمازخانه نصب شد و تلاوت همزمان دو ختم قرآن آغاز گردید. این برنامه 45 دقیقه به طول انجامید و تجربه ی متفاوتی از قرآن خوانی با توجه به معنی بود. انتخاب سیب ها و به تبع آیه های مورد نظر برای بچه ها نحوی تفأل به قرآن محسوب می شد که سعی شد در راستای تاکید بر این نکته که هر کدام مخاطب خاص آیاتی است که در طرح سیب به او سپرده شده، جهت دهی شود.

طرح گرافیکی برگ های ختم قرآن در ادامه قابل دریافت می باشد. کافیی است 15 برگه A4 را به صورت رنگی (یا سیاه و سفید) چاپ کنید و آن ها را برش بزنید و کارت ها را در یک جعبه قرار بدهید. هرنفر یک کارت (که در واقع یک حزب از کلام الله است) را برمی دارد و بعد از خواندن آن را در جعبه ی دیگری که تعبیه شده قرار می دهد. هروقت کارت ها تمام شود یک دور قرآن ختم شده است.

برای دریافت فایل برگه های ختم قرآن اینجا کلیک کنید

نمونه ی برگه ی ختم قرآن در ادامه مطلب:

ادامه مطلب: طرح ها و ایده ها | ختم قرآن