یک قُلُپ مدیریت

http://upload.afsarejavan.com/uploads/14306004371.jpg نور خورشید به تنهایی نمی تواند باعث سوزاندن و آتش گرفتن جایی شود. اما اگر با یک ذره بین نور خورشید را متمرکز کنید به راحتی می توانید موجب آتش زدن جسمی شوید. انتخا هدف یا عبارتی هدف گذاری نیز در مجموعه ی بسیج دانش آموزی مثل ذره بین عمل می کند. یعنی انرژی های پراکنده نیروهای شما را متمرکز می کند و قدرت جدید و فوق العاده ای به وجود می آورد.

 

http://upload.afsarejavan.com/uploads/14306004371.jpg یک فرمانده واحد خوب و موفق از مشکلات نمی هراسد، بلکه آن ها را از زوایای مختلف بررسی می کند تا بهترین راه حل را برای غلبه بر آن ها پیدا کند. اعضای شورای واحد مقاومت را تشویق کنید تا در حیطه ی اختیارشان دست به ابتکار عمل بزنند.

 

 http://upload.afsarejavan.com/uploads/14306004371.jpg یادتان باشد زمانی که مشکلی بروز می کند دیگران را مسئول آن ندانید. بلکه از خودتان نیز سوال کنید که "آیا من در ایجاد این مشکل نقشی داشته ام یا نه؟" زمینه ای را برای بروز و ظهور استعدادها و توان های مدیریتی سایر دوستانتان ایجاد کنید، به شرطی که امور تحت تسلط شما باشد.

 

http://upload.afsarejavan.com/uploads/14306004371.jpg با یک برنامه ریزی خوب و انگیزه ی کافی کارهای دشوار را به راحتی می توان انجام داد. وظایف هر یک از اعضای شورا را به طور کامل مشخص کنید تا بدانید که در مقابل کارهای مختلف چه کسی باید پاسخگو باشد.

 

http://upload.afsarejavan.com/uploads/14306004371.jpg کار کردن به صورت گروهی اثرات مثبت فراوانی دارد، اعضای شورای بسیج مدرسه را تشویق به انجام کارهای گروهی کنید. در سپردن کارها به دیگران جسارت داشته باشید و مدام به کارشان سرک نکشید و تذکر ندهید. شما باید اصول کلی کار را مشخص کنید و به نیروهایتان آزادی عمل بدهید، اما مراقب انحرافات باشید.

 

http://upload.afsarejavan.com/uploads/14306004371.jpg همه ی کارها را خودتان انجام ندهید. این کار هم وقت شما را می گیرد و اجازه ی انجام کارهای مهم تر را به شما نمی دهد و هم اجازه ی رشد و شکوفایی را از دیگران می گیرد.

 

http://upload.afsarejavan.com/uploads/14306004371.jpg برای اینکه اعضای شورای بسیج مدرسه مسئولیت های خود را بهتر انجام دهند علاوه بر اینکه از آن ها تقدیر و تشکر شخصی می نماییم، در جمع هم از آن ها تعریف و تمجید کنیم.

 

http://upload.afsarejavan.com/uploads/14306004371.jpg به دوستان خود این اجازه را بدهید که کارهای مختلف را تجربه کنند، برای ایجاد این توانایی در آن ها خودتان مهارت های مختلف را تجربه کنید تا برای آن ها الگوی مناسبی باشید. شما باید به گونه ای رفتار کنید که بتوانید به هر کسی بگویید مانند من باش! این مسئله اولا حدیث است ثانیا یک محبت تشکیلاتی است و ثالثا یک نکته ی دقیق مدیریتی!

 

http://upload.afsarejavan.com/uploads/14306004371.jpg در جنگ هنگاهی که سوت خمپاره می آید اگر فرمانده سر خم کند، نیروها خیز می روند. اگر فرمانده خیز برود...!! فعالیت آن هم در مجموعه ی بسیج دانش آموزی و در دوران تحصیل شیرین ترین شرینی است پس مبادا این شیرینی را با کج خلقی، سوء تدبیر و رعایت نکردن تقوا تلخ کنید. اشتباهات شما همیشه هم بد نیستند. این اشتباهات می تواند به عنوان ابزاری برای افزایش توان و مهارت مدیریتی شما باشد. در نتیجه اشتباهات خود را یادداشت کنید و سعی کنید هر چند وقت یکبار به آن ها مراجعه کنید.

 

http://upload.afsarejavan.com/uploads/14306004371.jpg نقد پذیر باشید. یعنی طوری عمل بکنید که هر کس از شما نقدی داشت به امید تغییر در کار یا توجیه خودش بیایید و نقد کند. ضمنا سعی نکنید همه چیز را به زور توجیه کنید. انصاف را رعایت کنید، بردباری نشان دهید و بهتر از همه برای حل مشکل از خود نقد کننده کمک بخواهید. توجه کنید که شما مسئول بسیج دانش آموزی مدرسه هستید و در پیشگاه خداوند و تمام دانش آموزان مدرسه مسئولید. شما در این جایگاه متعلق به گروه یا طیف خاصی نیستید. اما همه را به سمت خاصی هدایت می کنید و باید هر کسی را در جهت آن هدف خاص یک پله بالا ببرید.

 

http://upload.afsarejavan.com/uploads/14306004371.jpg سعی کنید هم خودتان و هم دوستان تان کار را در همان مرحله ی اول به درستی انجام دهید. وقت شما بسیار گران بها تر از این است که برای چندین بار تجربه ی ناموفق تلف شود.

 

http://upload.afsarejavan.com/uploads/14306004371.jpg برای اینکه کارها بهتر انجام شود و روند رو به پیشرفتی را در همه ی کارها داشته باشید اعضای شورای بسیج مدرسه را به بهتر انجام دادن کارها تشویق کنید.

 

http://upload.afsarejavan.com/uploads/14306004371.jpg از دوستان خود بپرسید که از فعالیت های اخیر و چه چیزهایی آموخته اند و آن را در جای مناسب یادداشت کنید. حتی می توانید در دفتر بسیج مدرسه یک دفتر ثبت ایده و یک دفتر تجربیات بگذارید، تا اعضای شورای بسیج مدرسه فرصت بروز خلاقیت ها و ابتکارات خود را به صورت مکتوب داشته باشند. 

 

 

  • پیش فرض
  • عنوان
  • تاریخ
  • تصادفی