معرفی کتاب | زنده باد کمیل

http://upload.afsarejavan.com/uploads/14266089041.jpg

http://bayanbox.ir/st/images/download_icon/download_2.png برای دریافت سایز اصلی طرح اینجا کلیک کنید

http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif توضیحات بیشتر در مورد کتاب در ادامه مطلب

کتاب زنده باد کمیل اثر محسن مطلق خاطرات نویسنده در روزهای آغازین اعزام به جبهه های جنگ و فعالیت در گردان کمیل را بازگو می کند.نویسنده در این اثر با زبانی ساده و روان به بیان خاطرات هم رزمها، دوستان شهید و به گفته خودش مظلوم ترین و غریب ترین انسانها می پردازد.

در بخش هایی از این کتاب می خوانیم:

صدای لودرهای خودی که خاکریز گردان انصار را به حد ما می رساندند، به گوش می رسید. در این بین حاج رضا (دستواره) سوار بر موتور از کنارمان رد شد؛ در حالی که بلند داد می زد : «زنده باد کمیل». بچه ها با دیدن حاج رضاروحیه ی بیشتری گرفتند.

عطش بیداد می کرد . شهیدی دل به دریا زد و برای آب آوردن به عقب رفت. بعد از مدتی با یک کلمن آب یخ و یک دیده بان برگشت. دیده بان  قرار بود از  سنگر کمین آتش خودی را بر سر دشمن هدایت کند. با خوردن چند گلوله خمپاره ۶۰ فهمیدیم که جای ما لو رفته است. پاپی نژاد به شهیدی گفت: « آخه پسر بیکار بودی ؛ ما نه آب می خواستیم نه دیدبان» لبخندی روی لب های دیده بان نقش بست و گفت: « نترسین تا عصر از این جا میرم» . شاداب هم گفت: « عصر که خواستی بری، یادت باشه جنازه ما رو هم ببری!» و همه زدند زیر خنده.

http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif شناسنامه کتاب

نويسنده : محسن مطلق

انتشارات: حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي

سال نشر: 1370 ه ش

تعداد صفحات کتاب: 100 صفحه

http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif اشاره

يك دفتر صدبرگ كه از شكل و شمايل آن پيدا بود چند سالي را در گوشه صندوقخانه هواي نم‌دار مي‌خورده روي ميز ما ديده مي‌شد. وقتي ورق اولش را زديم اسم «محسن مطلق» با آدرس و شماره تلفن روي تاقچه نگاهمان نشست و بيشتر كه ورق زديم از گرد و خاكي كه گردان كميل در جبهه به پا مي‌كرد و بوي باروتي كه مي‌آمد فهميديم كه اينها يادداشتهاي يك بسيجي است. روزهاي بعد كه با محسن بيشتر آشنا شديم. موي كوتاه و احساس بلند او ما را با عضو تازه‌اي از دفتر آشنا كرد.ما گمان مي‌كنيم بقيه حرفهايي را كه مي‌خواهيم بنويسيم، محسن در «يادداشت نويسنده» نوشته است. يعني يك صفحه بعد.

دفتر ادبيات و هنر مقاومت

19/ 5/ 70

http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif يادداشت نويسنده

امام گفت: ما انقلابمان را در جنگ به جهان صادر نموديم.

ما مظلوميت خويش و ستم متجاوزين را در جنگ ثابت نموديم.

ما در جنگ پرده از چهرة تزوير جهانخواران كنار زديم.

ما در جنگ دوستان و دشمنان را شناختيم.

ما درجنگ ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شكستيم.

ما در جنگ ريشه‌هاي انقلاب پربار اسلاميمان را محكم كرديم.

جنگ ما جنگ حق و باطل بود و تمام شدني نيست.

جنگ ما جنگ ايمان و رذالت بود. اين جنگ از آدم تا ختم زندگي وجود دارد.

چه كوته نظرند آنهايي كه خيال مي‌كنند چون ما در جبهه به آرمانهاي نهايي خود نرسيده‌ايم پس شهادت و رشادت و ايثار و از خودگذشتگي و صلابت بي‌فايده است.

ما در جنگ براي يك لحظه هم نادم و پشيمان نيستيم. راستي مگر فراموش كرده‌ايم كه ما براي اداي تكليف جنگيديم و نتيجه فرع آن نبوده. اين سخنان امام بود كه قلب سوخته و دردآلود ما را صفا و جلا مي‌داد. و من فكر مي‌كردم تا زمان ظهور ولي عصر بايد يا اسلحه در دست بگيرم و يا قلم. و زماني كه در آخرين روزهاي جنگ در دو كوهه اسلحه‌ام را به تسليحات تحويل دادم، مي‌رفتم تا از تداركات يك قلم بگيرم و با آن از ارزشهاي به دست آمده از جهادم دفاع كنم. دوست داشتم سوادم بيشتر بود تا قلم بزرگتري در دست مي‌گرفتم و با آن دنياي بندگان زور و شيفتگان زر را بهتر لجن‌مال مي‌كردم. امّا چه بايد كرد كه قلم من هم مانند نخله‌هاي بي‌سر خرمشهر شكسته است و قدرت قدرداني از شهدا را كه گنجينة خاطراتشان را بر سينه اندوهبار من سپردند، ندارد.

از آنجا كه دوستان شهيدم را مظلومتر و رفقاي سفر كرده‌ام را از غريبترين انسانها كه چند صباحي بر عرصة خاك قدم گذاشته و رفتند مي‌دانم، تصميم گرفتم كه قطره‌اي از درياي حلم و معرفت‌شان را بر روي اين اوراق بريزم تا سرخوشان عشق. با بوييدن آن لحظه‌اي به ياد روزهاي جهاد و شهادت بيفتند به آن سرزمين سير كنند.

ولي نمي‌دانم تا چه حد در اداي اين تكليف موفق بوده‌ام.

اميد آن كه هيچ گاه دوستي با اسلحه را فراموش نكنيم.

محسن مطلق - تابستان 1370

http://farsi.khamenei.ir/image/ver2/li_star_2.gif داستان زنده باد كميل

چند روزي بشتر نبود كه از تهران دل كنده بوديم. دو كوهه هواي مطلوب و دلنشيني داشت. گردانهاي لشگر هم بعد از آزادسازي فاو، يا رفته بودند مرخصي و يا در پادگان، زير چتري از معنويت صفا مي‌كردند. من و«عباس يگانه» توي پادگان مي‌چرخيديم كه خبردار شديم بعد از يك سال كه گردان كميل منحل شده بود. دوباره تشكيل خواهد شد. با پيچيدن اين خبر، بچه‌هاي قديمي گردان از گوشه و كنار پيدا شده و جمع باصفايي به راه انداختند. من و عباس هم در اين جمع بوديم. اين بار فرماندهي گردان با برادر«شاهسوند» بود.

در سازماندهي جديد من و عباس و«تيموري»، كمك تيربارچي برادر«درفشي» شده و در دسته يك از گروهان«شهيد مدني» مشغول خدمت شديم.

در جمع 75 نفري ما كه حكم يك گروهان را داشت، وجود چند نفر موجب رضايت خاطر ما مي‌شد. يكي از آنها«شاداب» بود. شاداب از قديمي‌ترين نيروهاي جنگ بود و اهل خرمشهر. يك چشم‌اش مصنوعي بود و جاي سالم هم توي بدن اين بنده صالح خدا پيدا نمي‌شد؛ با لهجه قشنگ خرمشهري‌اش، دوست داشتني‌تر مي‌شد.

«رنجه» هم، مسؤول دسته ما بود و اهل آبادان، گرچه لهجه نداشت، اما خوش صحبت بود.

چند صباحي را كه در پادگان دو كوهه بوديم، هر روز صبح، با صداي مناجات«نورايي» از خواب بيدار مي‌شديم و بعد از گرفتن وضو، به حسينيه «شهيد حاج همت» مي‌رفتيم. هنوز اذان صبح نشده، داخل و اطراف حسينيه از شب زنده‌داران پر مي‌شد؛ گويا نماز جماعت بر پا كرده بودند! بوي خوش جانمازها كه عموماً به عطر گل محمدي معطر شده و جزيي از تجهيزات انفرادي هر دريادل بود، فضا را عطرآگين مي‌كرد. هر گوشه حسينيه، شاهد اعمال بچه‌ها بود؛ در گوشه‌اي، دستها به قنوت رفته، گوشه‌اي سري به سجده افتاده، گوشه‌اي صورت نوجواني به روي خاك و... ما هم بايد ممنون خدا باشيم كه در اين محيط نفس كشيديم.

دم غروب كه مي‌شد هر كسي توي خودش بود. هر چه خورشيد پايين‌تر مي‌رفت، دل آدم بيشتر مي‌گرفت و بيشتر در ياد رفيقهاي هجرت كرده غرق مي‌شد. آفتاب كه غروب مي‌كرد ديگر دل مي‌خواست از جا كنده شود؛ و اگر صداي اذان كه روحي دوباره به انسان مي‌بخشيد به فرياد نمي‌رسيد، چشمه‌ها راه خود را از چشمها باز مي‌كردند.

اينها مناظري بود كه قبلاً احدي آن را نديده و بعدها را هم خدا مي‌داند. اين همه نوجوان و جوان كه هم سن و سالشان توي شهر، از پدر و مادرشان پول توجيبي مي‌گيرند اينجا شيران روز و زاهدان شب‌اند.

بعد از نماز مغرب و عشاء همه از حسينيه بيرون مي‌آيند و به سمت ساختمان گردانها حركت مي‌كنند، ما هم از اين كار مستثني نيستيم؛ وارد ساختمان گردان شده و همراه بچه‌هاي دسته يك، سر سفره شام جا گرفتيم؛ بچه‌ها با فرستادن صلواتي، دعاي سفره را دسته جمعي مي‌خوانند: «اللهم ارزقنا رزقا حلالا...»

مهدي صابري لقمه‌هايش را مي‌شمارد؛ شبها بيشتر از هفت، هشت لقمه نمي‌خورد تا سحر، راحت‌تر بيدار شود. بعضي‌ها هم اصلا شام نمي‌خوردند. مردم شهر، در طول سال، فقط ماه رمضان است كه براي سحر بيدار مي‌شوند؛ آن هم براي خوردن سحري؛ اما مردم اينجا، هر سحر، بيدار مي‌شوند اما نه براي خوردن سحري بلكه براي...

يك روز صبح جمعه در هواي مه گرفته پادگان، با چند تن از بچه‌هاي دسته، به حمام رفتيم. در حمام غوغايي بود، بچه‌ها عموماً گروه گروه با هم بودند و به همين خاطر، صداي شوخيها سر به آسمان مي‌‌گذاشت. در ميان آن همه سرو صدا و شوخي باز از ياد خدا غافل نبودند. غسل جمعه را به هم ديگر گوشزد مي‌كردند. راستي كه شوخي و خنده مجاهدان راه خدا، هم با صفا بود و هم، دستگيره‌اي براي كسب رضاي حضرت دوست.

با اين كه از تشكيل گردان، چند صباحي بيشتر نمي‌گذشت و يك عده از بچه‌ها، تازه وارد بودند، اما ديگر غريبي‌ها از بين رفته بود. اصلاً راهيان كربلا از راه دل، مدتهاست كه همديگر را مي‌شناسند و اگر صورت ظاهري همديگر را به جه نياوردند در باطن، سالهاست كه با هم مأنوس‌اند.

بعد از مدتي، مأموريت پدافند خط«مهران» به گردان ما محول شد. به همين جهت، بچه‌ها آماده گرفتن تجهيزات شدند. بچه‌هايي كه بوي شهادت به مشامشان مي‌خورد براي آخرين بار به حمام دو كوهه مي‌رفتند و غسل شهادت مي‌كردند. همه از شهر مهران و خاطره‌هاي ويران شدن آن و سفر كردگان در اين شهر با هم صحبت مي‌كردند.

بعد از رزم شبانه‌اي، سرو كله اتوبوسها پيدا شد. نوار«آهنگران» پشت بلندگو روحيه بچه‌ها را دو چندان مي‌كرد. بالاخره گردان به خط شد و برادر شاهسوند آخرين توصيه‌ها را گوشزد كرد. بعد از ذبح چند گوسفند چاق و چله جلوي پاي بچه‌ها، دسته‌ها به ترتيب سوار اتوبوس‌ها شدند. از بالاي دژباني پادگان به رسم خداحافظي به محدوده ساختمانها نگاهي كرده بعد با آخرين سرعت به سمت مهران حركت كرديم.

حوالي غروب بود كه به«سنگ شكن» رسيديم. از اتوبوس‌ها كه پياده شديم سوار تويوتاها شده به سمت خط حركت كرديم. من كه قبلاً در مهران بودم، با ديدن تپه‌ها و ارتفاعات منطقه، خاطرات گذشته در ذهنم تداعي مي‌شد و چهرة ياران شهيد، در مقابل چشمانم مجسم مي‌شد. آفتاب داشت غروب مي‌كرد و جاده«قلعه ويزان» هم رو به اتمام بود؛ پس از دقايقي به خط رسيديم. بچه‌ها از تويوتاها پياده شده و دوستان خود را، كه نزديك به دو ماه در منطقه بودند، در آغوش كشيدند. در اين جمع هيچ كس غريبه نبود و همه همديگر را بدون ريا و بدون آشنائي قبلي در آغوش مي‌گرفتند و به همرزم و هم مرام بودن اكتفا مي‌كردند. بچه‌هاي گردان«حضرت عبدالعظيم» كه خط نگه‌دار بودند جهت مرخصي و استراحت به سمت پادگان دو كوهه حركت كردند و ما به جاي آنها در خط مستقر شديم. «ابوالفضل اسلامي» كه مسئوول گروهان ما بود، چند روز قبل از ما كه جهت ديدن منطقه آمده بود متأسفانه روي مين رفته و پايش قطع شده بود.

او را براي مداوا به تهران فرستاده بودند. به همين جهت، «احمد بوياني» مسؤول گروهان شد. تا ساعت 8 شب، نگهبانان در پستهاي خود بودند و بقيه هم در سنگرهاي تعيين شده مستقر شده بودند. سنگر ما سنگر نسبتا بزرگي بود كه دوازده نفر در آن مستقر بودند. وسط سنگر يك تراورز بود كه كار ستون را مي‌كرد و در انتهاي سنگر، تصويري زيبا و دلنشين از حضرت امام نصب شده بود؛ و نور دو فانوس هم فضاي سنگر را تا حدودي روشن مي‌كرد. بچه‌ها وسائلشان را روي طنابهايي كه به همين منظور كشيده شده بود، آويزان كرده و شروع به نظافت سنگر كردند. آن شب با اداي نماز، خوردن شام و مراسم دعا وتوسل به ائمه اطهار سپري شد. چند روزي از استقرار ما در خط مي‌گذشت و روز به روز فاصله بچه‌ها از خدا، كمتر و كمتر مي‌شد. به تعبير خود بچه‌ها، يك سري نور بالا مي‌زدند. و از آن جمله بود«مهرايي» كه هميشه قران يا مفاتيح به دست داشت. گوشه‌اي مي‌نشست و با خود زمزمه مي‌كرد. بچه‌هاي سنگر ما هم، پشت تپه‌اي كنار لاله‌هاي وحشي قبري كنده بودند و شبها در آن حال و هوايي داشتند.

برادر رنجه (مسؤول دسته) هم هر از گاهي سري به سنگر مي‌زد و جوياي احوال ما مي‌شد بچه‌ها هم او را براي شام يا ناهار نگه مي‌داشتند. در يكي از همين روزها برادر«افراز» (معاون دسته) كه در عمليات والفجر 8 شيميايي شده و در بيمارستان بستري بود برگشت بچه‎ها به ميمنت بازگشت او، «جشن پتويي» گرفتند كه او خودش تيزتر از اين حرفها بود...

يك روز صبح، متوجه شديم كه بر اثر آتش سنگين شب گذشته دشمن، چند تركش، تانكر آب را سوراخ كرده است. بچه‌ها سريع دست به كار شدند تا منبع را وصله پينه كنند. «هاتفي» كه خوراكش اين كارها بود به كمك«پاپي نژاد» قير داغ كردند تا سوراخهاي منبع را بگيرند. من هم سرم را داخل منبع كرده بودم تا سوراخها را پيدا كنم. شاداب هم گل و لاي‌ زير منبع را تميز مي‌كرد. آنطرف‌تر چند شاخه لاله وحشي نظر «هدايتي» را جلب كرده بود؛ هدايتي رفت تا آنها را بچيند. به علت اين كه آنجا در ديد عراقيها بود، چند تير قناسه برايش هديه فرستادند تا خود هدايتي هم شقايق شود كه به خير گذشت. هدايتي كه برگشت، چند دقيقه بعد، چند گلوله خمپاره در آن حوالي به زمين نشست و تركشهاي قرمز و رنگ پريده آن از بالاي سرمان گذشتند. بعد از چند دقيقه دوباره چند گلوله خمپاره به زمين نشست؛ منتهي نزديكتر از دفعه قبل. بچه‌ها به خنده به سمت سنگرهاي خود مي‌رفتند كه خمپاره‌اي نزديك منبع خورد. هاتفي هم كه براي گرفتن سوراخهاي منبع به داخل منبع خم شده بود به درون منبع افتاد. نمي‌توانست بيرون بيايد؛ خنده بچه‌ها بود كه به طرف هاتفي شليك مي‌شد.

به هر حال آن روزها يكي پس از ديگري مي‌گذشت تا اين كه خبر رسيد خط را تحويل ارتش خواهيم داد. صبح آخرين روز اقامت ما در خط فرا رسيد. من هم كه تازه از پست نگهباني بر گشته بودم وسائلم را سريع جمع و جور كرده با بچه‌ها مهياي حركت شديم، بعد از نماز صبح و زيارت عاشورا، بچه‌ها حال عجيبي داشتند. با اين كه مدت زيادي توي خط نبوديم، بچه‌ها انس و الفت خاصي با منطقه گرفته بودند. به همين جهت دل كندن از آنجا برايشان مشكل بود. دقايق آخري كه در خط بوديم، عراق شروع به ريختن آتش سنگيني كرد كه در اين بين دو تا از بچه‌هاي كم سن و سال و با صفاي گروهان به سوي معبود پر كشيدند.

ارسال نظر