پوستر شهید علم| مصطفی احمدی روشن

http://upload.afsarejavan.com/uploads/14279951761.jpg

http://bayanbox.ir/st/images/download_icon/download_2.png برای دریافت سایز اصلی طرح اینجا کلیک کنید

 

 *سی سالگی

سر قبر نشسته بودم. باران می آمد. روی سنگ قبر نوشته بود«شهید مصطفی احمدی روشن»

از خواب پریدم. مصطفی ازم خواستگاری کرده بود، ولی هنوز عقد نکرده بودیم. بعد از ازدواج خوابم را برایش تعریف کردم. زد به خنده و شوخی. گفت «بادمجون بم آفت نداره»

ولی یک بار خیلی جدی پاپی اش شدم که «کی شهید می شی مصطفی» مکث نکرد،گفت« سی سالگی»

باران می بارید شبی که خاکش می کردیم

 

* جدی گرفته بود

وسط اردوی بازدید از مناطق جنگی ، بازدید علمی جور کرده بودند ؛ بازدید علمی سد کرخه. مهندس سد برای بچه ها حرف می زد . مثلا بچه های دانشگاه شریف بودند ؛ شلوغ می کردند ، الکی صلوات می فرستادند ، دست آخر هم یکی سیگارت انداخت . همه ترکیدند از خنده .جلسه به هم ریخت . بیش تر بچه ها که دنبال بهانه بودند ، ول کردند و رفتند . مصطفی تا آخر ایستاد . شش دانگ حواسش به حرف های مهندس بود ، گوش می داد و سوال می پرسید.

به قول بچه ها «جدی گرفته بود.»

 

* الآن وظیفه ی ما چیه؟

آمده بودیم اردوی جنوب.مگر بی خیال می شد.؟؟بچه ها همه توی سوله خوابیده بودند، ولی مصطفی ول کن نبود. از اول اردو بند کرده بود که «الآن وظیفه ی ما چیه؟ چطوری میشه فضای جنگ رو توی زندگی الآنمون بیاریم؟ الآن هم مثل اون موقع زندگی کنیم؟ اون موقع ها شما چیکار می کردین؟ بچه هاتون چیکار می کردن که شهید می شدن؟»

خوابم گرفته بود.گفتم «ول کن مصطفی. الآن خوابم میاد. بریم بخوابیم، فردا می شینیم حرف می زنیم.»

فکر می کردم فردا که بیاید یادش می رود!!

 

* مصطفی پای کار ماند

درس خوان و نمره بگیر نبود ، اما سرش درد می کرد برای کارهای علی و آزمایشگاهی .سال سوم دانشگاه همراه هم رفتیم پیش معاون دانشجویی دانشکده ، پروژه بگیریم.

قبول کرد . یک پروژه به مان داد درباره ی غشاهای پلیمری . شب و روز توی آزمایشگاه بودیم . کار سخت بود . من نتوانستم ادامه بدهم ، اما مصطفی پای کار ماند و تمامش کرد . نتیجه ی کارش شد یک مقاله ی علمی - پژوهشی .

 

*آلونک نشین ها

دستم را گرفت، از خوابگاه برد بیرون. رو به روی خوابگاه زنجان خانه هایی بود که معلوم بود از قدیم مانده؛ از زمان آلونک نشین ها. همیشه چشمم به این خانه ها می افتاد، اما هیچ وقت فکر نکرده بودم به آدم هایی که توی این آلونک ها زندگی می کنند. اوضاعشان خیلی خراب بود. رفتیم جلوتر. از یکی از خانه ها خانمی آمد بیرون، سه تا بچه ی قد و نیم قد هم پشت سرش. مصطفی تا چشمش به بچه ها افتاد، قربان صدقه شان رفت. خانه در واقع، یک اتاق خرابه ی نمناک بود. در نداشت؛ پرده جلویش آویزان بود. از تیر چراغ برق سیم کشیده بودند و یک چراغ جلوی در روشن کرده بودند. مصطفی گفت «ببین اینا چطوری دارن زندگی می کنن. ما ازشون غافلیم.»

چند وقتی بود به شان سر می زد. برنج و روغن می خرید و برایشان می برد. وقتی که خودش نمی توانست کمک کند، چند تا از بچه ها را می برد که آن ها کمک کنند.

 

*آقا ما می‌سازیم

بالاخره جمع شدیم و یک گروه درست کردیم. می خواستیم توی بسیج دانشگاه کار علمی کنیم. قرار شد هر کس توانست، از یک سازمان پروژه بگیرد و به گروه بیاورد.

مصطفی دوستی داشت که مشاور فرمانده مهمات‌سازی شده بود. هماهنگ کردیم و رفتیم پیش فرمانده. تازه آن موقع فهمیدیم عجب اعتماد به نفسی دارد مصطفی. هرچه را فرمانده می‌گفت «ساخته‌ایم»، می‌گفت «ما هم می‌سازیم؛ می‌تونیم بسازیم» قبلا کارهایی کرده بود، اطلاعاتش خوب بود. من حرف نمی‌زدم ولی مصطفی مدام اطلاعات رو می‌کرد. فرمانده عکس یک تفنگ را نشان داد که تازه ساخته بودند. مصطفی گفت «از این تفنگ‌های ام ۱۶ آمریکائیه؟» به فرمانده برخورد. گفت «نه، خودمون ساختیم.»

ماشه تفنگ مشکل داشت. روی رگبار که می‌گذاشتند، داغ می‌کرد و از کار می‌افتاد. دنبال ساختن ماشه با آلیاژ سبک پلیمری برایش بودند که مقاومت حرارتی‌اش بالا باشد، اما هنوز به نتیجه نرسیده بودند. مصطفی تند گفت «آقا ما می‌سازیم.»

فرمانده کپ کرده بود.

 

*حساسیت به بیت المال

شب ها ساعت ده توی اتاق بسیج خوابگاه سوره واقعه می خواندیم. یک شب من و مصطفی زودتر رفتیم. مسئول اتاق آمده بود، برق روشن کرده بود و نوار مداحی گوش می داد. مصطفی بهش گفت «این اتاق بسیجه، ساعت ده هم باید برای سوره واقعه باز بشه. تو الان نشسته ای برق و چراغ و ضبط رو روشن کرده ای. درست نیست، اینا بیت الماله.»

 

*حق الناس

نان سنگك گرفته بودیم و می آمدیم طرف خوابگاه. چند تا سنگ به نان ها چسبیده بود. مصطفی كندشان و برگشت سمت نانوایی. می گفت: «بچه بودم، یه بار نون سنگك خریدم. سنگ هاش رو خوب جدا نكرده بودم؛ بهش چسبیده بود. خونه كه رسیدم،  بابام سنگ ها رو جدا كرد داد دستم، گفت برو بده به شاطر. نونواها بابت این سنگ ها پول می دن.»

 

*وَری وَری وَری

خیلی که خوشحال می شد، مثلاّ قراردادِ خوب می بست و تخفیف زیاد می گرفت، دو تا انگشت اشاره اش را می گرفت کنار هم، با هم تکانشان می داد و به زبان برره ای می گفت «وَری وَری وَری، وَری وَری وَری» نگاهش می کردیم و می خندیدیم.

 

*ما برای پول این کار رو نکردیم

«ما که نمی تونیم بوق بسازیم، چطور می خوایم هواپیما بسازیم؟»

به مصطفی برخورده بود. شرکتی که برای ایران خودرو قطعه تولید می کرد، بوق هایش تست های استاندارد بین المللی را جواب نمی داد. می خواستند از آفریقای جنوبی یک خط تولید دست دوم بخرند. این ها را یکی از دوستانمان گفت که تازه آن جا کار گرفته بود. همان دوستمان واسطه شد و رفتیم پیش رئیس شرکت، گفتیم بگذارد ما هم روی پروژه بوق کار کنیم. با اصرار راضی شد اما جدی نگرفتمان.

چهارم عید برگشتیم تهران. قرار بود برایمان هتل رزرو کنند. رفتیم شرکت، دیدیم خبری نیست. مدیر عامل هم رفته بود مسافرت. گفتم «مصطفی ولش کنیم بریم.» گفت «نه، حالا که تا اینجا اومده یم.» روزها می رفتیم کارخانه و شب ها بر می گشتیم خوابگاه. غذا نان و تخم مرغ می خوردیم یا نان و شیره ی انگور که از شهرمان آورده بودم. شوفاژخانه ی خوابگاه تا بعد تعطیلات بسته بود. شب با سه تا پتو تا صبح می لرزیدیم.

چهار پنج روز مو به مو خط تولید را بررسی کردیم تا گیر کار را فهمیدیم؛ ابعاد قالب را با بوق یکی گرفته بودند. از قالب که در می آمد، خودش را ول می کرد. تا قبل از سیزدهم عید کارمان تمام شد. با ابعاد درست تست زدیم و سه چهار نمونه تحویلشان دادیم، رفت ساپکو و همه تایید شد.

جای ده میلیون پاداشی که قولش را داده بودند، نفری سیصد هزار تومان برایمان چک کشیدند. مصطفی همان را هم نمی گرفت، می گفت: «ما برای پول این کار را نکردیم.»

 

*رسالت جهانی

جنگ غزه بود. ایمیل کلی از استادهای دانشگاه های خارج کشور رو پیدا کرده بود. خبر کشتارفلسطینی ها رومی گرفت، به زبان انگلیسی براشون می فرستاد، بلکه کاری کنند. دنبال این بود که برای شهدای ترور فلسطین و لبنان سایت راه بیندازه...

 

*مَحرم و نامَحرم

رفقایم توی بسیج شنیده بودند مصطفی ازم خواستگاری کرده. از این طرف و آن طرف به گوشم می‌رساندند که «قبول نکن، متعصبه». با خانم‌ها که حرف می‌زد، سرش را بالا نمی‌گرفت. سر برنامه‌های بسیج اگر فکر می‌کرد حرفش درست است، کوتاه نمی‌آمد. به قول بچه‌ها حرف، حرف خودش بود، معذرت خواهی در کارش نبود.

بعد از ازدواج، محبتش به من آنقدر زیاد بود که رفقام باور نمی‌کردند این همان مصطفایی باشد که قبل از ازدواج می‌شناختند. طاقت نداشت سردرد من را ببیند.

 

*الآن محل خدمت انرژی اتمیه

برایش خیلی راحت بود از سازمان بیاید بیرون و برود جاهای دیگر. پیشنهادهای خوبی هم از وزارت نفت و ایران خودرو داشت. به او می‌گفتم: «بمون همین تهران، برو جاهای دیگه. چرا چسبیدی به این سازمان؟» می‌گفت: «مامان، الآن محل خدمت انرژی اتمیه. من نمی‌تونم کارم رو نیمه کاره بذارم و برم.»

 

*خستگی نمی شناخت

مصطفی هفته ای چهار پنج بار بین نطنز و کاشان و تهران می رفت و می آمد . نه یک سال دو سال؛ هشت سال کارش همین بود . ساعت چهار صبح می نشست توی ماشین و راه می افتاد .گاهی وقت ها تازه ساعت یازده شب جلسه اش شروع می شد. بعد از آن راه می افتاد و می آمد سمت تهران؛ هفت صبح توی تهران جلسه داشت. خستگی نمی شناخت. به قول بچه ها لودری کار می کرد. یک بار حساب کردم، مصطفی شاید این مدت بیش تر ازپانصد هزار کیلومتر رفته و آمده؛ ده برابر دور کره ی زمین!!!!

 

*بسیجی واقعی

با روحانی‌هایی که برای نماز جماعت به سایت می‌آمدند، خیلی شوخی می‌کرد.می‌خندید و می‌گفت: «حاج آقا! عبادت واقعی همین کاریه که بچه‌ها تو این سایت توی این برّ و بیابون می‌کنن!» همیشه می‌گفت: «بسیجی اونه که بیاد توی این بیابونای نطنز، توی این خاک و خول کار کنه. اونایی که ادعای بسیجی بودن‌ رو دارن و حاضر به کار کردن این‌جوری برای نظام نیستن، همه‌شون دروغ می‌گن.»

 

*کار مال مملکته

می‌زد پشت طرف، می‌گفت «د لامصب، این مشکل رو داریم، کار مال مملکته، تو می‌تونی حلش کنی، بیا حلش کن دیگه.»

همین. طرف دربست قبول می‌کرد.عرف اداری این بود که اتو کشیده بنشیند چهار تا کاغذ رو کند و خیلی رسمی و با تشریفات کلاس بگذارد و درباره‌ی کم و کیف قرارداد حرفی بزند، اما سبک مصطفی این بود؛ خیلی خوب هم جواب می‌داد.

 

*هم بیت المال، هم حق الناس

 روز اولی که می‌خواست قرارداد ببندد، سر قیمت اشکم را درمی‌آورد. تکه کلامش این بود «اول سفت بگیر، آخر حال بده.»

 همان اول قدرت را دست خودش می‌گرفت، ولی قرارداد که می‌بست، برایت هزار تا کار می‌کرد؛ هر کاری که به فکرت برسد. یک بار دستگاهی که آوردم عیب داشت، کسی قبولش نمی‌کرد، این یعنی از دست رفتن کل سرمایه‌ا‌م. این جور اتفاق‌ها کمر پیمانکار را می‌شکست، اما مصطفی خودش داد دستگاه را تعمیر کنند. آنقدر به کار وارد بود که ایراد را می‌فهمید و می‌توانست برطرفش کند. زیر و بم همه‌ دستگاه‌ها را می‌شناخت. اگر بلد نبود، کارش لنگ می‌ماند. مثل خیلی‌های دیگر نمی‌گفت «جنس ایراد داره، بدید اسقاطش کنند.»

 آن قدر به مصطفی اعتماد داشتم که اگر تلفنی هم به من سفارش می‌داد، با هر مبلغی برایش انجام می‌دادم. مصطفی هم هوای بیت‌المال را داشت، هم حواسش ششدانگ به حق‌الناس بود.

 

*زمین و زمان را به هم دوخت

مصطفی پشت میزش نبود. نشسته بود. این طرف روی مبل و بلندبلند گریه می‌کرد. تا آن روز ندیده بودم این طور گریه کند. یکی از پیمانکارهایش را توی چین گرفته بودند، حکم اعدام برایش بریده بودند. می‌گفت «پاپوش دوختن براش.» مصطفی خانواده‌اش را می‌شناخت، گریه می‌کرد و می‌گفت «زنش حامله‌ست.»

دست روی دست نگذاشت. یک نامه نوشت و کل ماجرا را مفصل توضیح داد، از وزارت امور خارجه و سفارت ایران در چین گرفته تا هر شورا و وزارت و سفارت مربوط و نامربوط. به هر کسی و هر جایی که فکر می‌کرد کاری از دستش برمی‌آید نامه را رساند؛ از روش‌های دیپلماتیک و غیردیپلماتیک. صبح‌ها می‌دوید دنبال نامه و واسطه و رایزنی و شب‌ها می‌رفت پیش پدر و مادر و خانواده‌اش، به‌شان دلداری می‌داد. مصطفی زمین و زمان را به هم دوخت تا دست آخر چند روز قبل از این که از بیخ پیدا کند، پیمانکار را آزاد کردند.

می‌گفت «چینی‌ها بهم گفتن تو کی هستی؟ پسر رئیس جمهوری که این قدر هوات رو دارن؟ از همه جا دارن زنگ می‌زنن که آزادت کنیم!»

 

*آدم ها مهم بودند برایش

یکی از پیمانکارهای سازمان را توی یکی از کشورهای اروپایی گرفتند؛ نتوانستیم برایش کاری کنیم. تا به خودمان بجنبیم، فرستادندش آمریکا. مصطفی یک بار هم پیمانکار را ندیده بود، اما خیلی پیگیری کرد تا از سازمان، هزینه‌ی وکیل و دادگاهش را بگیرد. کمی بعد فهمیدم هر ماه یک میلیون تومان از جیب خودش به خانواده‌ی او کمک می‌کند. بهش گفتم «مصطفی، یک ملیون تومن خیلیه. مثلا برجی سیصد چهارصد تومن بده، خب توی این وضعیت از بالاشهر برن پایین شهر بشینن.»

گفت: «خانواده‌ی این بنده‌ی خدا یه شأنی داشتن، تا وقتی برگرده، شأنسشون باید حفظ بشه. طرف به خاطر این مملکت و مردم رفته خودش رو به خطر انداخته.»

 

* بریم درستش کنیم ...
پیرمرد کارگر با وانت جنس جابه‌جا می‌کرد برای سایت. یک پمپ آب از دستش افتاده و شکسته بود. نامه نوشته بودند به مدیرعامل که چهارصد هزار تومان پول پمپ از حقوق پیرمرد کم کنند. حقوق پیرمرد سیصد هزار تومان بود. خیلی شاکی شدم. همراه مدیری که نامه را نوشته بود، رفتیم پیش مصطفی. داستان را برایش گفتم. همه‌ی حرف‌هایم را شنید؛ پیرمرد را می‌شناخت. گفت «پاشو بریم درستش کنیم.»
مدیرعامل را راضی کرد و همان جا نامه‌ای قبلی را فسخ کرد

 

* تمام و کمال بود

برای بازرگانی باید چند تا مهارت را با هم داشته باشی: مشکل فنی را بفهمی، خرید بلد باشی، چانه‌زنی بدانی، قوانین کشورها و گمرکات را از بر باشی، به مسائل امنیتی و اطلاعاتی وارد باشم، بتوانی با انواع و اقسام آدم از تاجر، دلال، وکیل و امنیتی سر و کله بزنی. مصطفی همه‌ی این‌ها را خودش تجربه کرده و یاد گرفته بود.

۳۱سالش بود، ولی اندازه‌ یک آدم شصت ساله توی بازرگانی تجربه داشت. هم تجربه‌ی فنی توی غنی‌سازی داشت، هم مهندس طراح و بهره‌بردار بود، هم سال‌ها خرید کرده بود. قطعه‌ها را می‌شناخت و می‌فهمید که با نیاز سازمان منطبق هست یا نه. همه‌ی معاملات سایت از زیر دستش رد می‌شد.مصطفی تمام و کمال بود برای سازمان.

 

* به وارد کردن راضی نبود

یک قطعه برای سازمان شده بود بحران امنیت ملی؛ این یعنی تحریم. مگر می‌شد با این تحریم‌ها کار کرد. آن قدر از آن قطعه وارد کرد که تا مدت‌ها کار سازمان را راه می‌انداخت. همه می‌گفتند هر کسی غیر از مصطفی می‌خواست آن قطعه را تامین کند، در آن زمان یک صدم این هم نمی‌توانست وارد کند.

قطعه را داد به چند تا از بچه‌های قدیمی که می‌شناختنشان. داد که از رویش بسازند. به وارد کردن راضی نبود. ریسکش بالا بود. ولی می‌خواست نتیجه بگیرد. زمان می‌برد، اما مصطفی صبور بود. می‌گفت «وقتی می‌تونیم خودمون بسازیم، چرا باید ارز از کشورمون بره بیرون؟»

مدام پیگیری می‌کرد و همه جوره هوایشان را داشت. به یک گروه هم نداد، کار را به چند تا مرکز دانشگاهی سپرد. طول کشید، اما دست آخر بچه‌ها قطعه را ساختند، تست کردند و جواب گرفتند. حالا مصطفی نیست پای قرارداد تولید انبوه.

گُل از گلش شکفت. آمد دفترم. می‌خواست برایش یک قطعه وارد کنم. قطعه را دیدم. گفتم «مصطفی، خودم می‌تونم این رو بسازم.»
گل از گلش شکفت...
-
مطمئنی می‌تونی؟
-
آره.
-
تو اگه بتونی، من تا دفتر رئیس سازمان هم که شده می‌رم. کارت رو می‌برم توی قالب تحقیقاتی.

همان هم شد. سازمان را راضی کرد. چهل درصد کار را که جلو بردم. قرارداد ساخت و تولید شش ماهه با من بست. بیش‌تر از شش ماه طول کشید، ولی مصطفی پای کارم ایستاد. اگر پشتم نبود، نمی‌توانستم بسازم.

 

* باید کاری کنیم از دغدغه های آقا کم بشه

رفته بودیم سخنرانی حاج‌آقا خوش وقت. بعد از سخنرانی دور حاج‌آقا جمع شدیم. مصطفی پرسید «حاج آقا، ظهور نزدیکه؟»

حاج آقا گفت «تا شما توی نطنز چه کار کنید.»

مصطفی گفت: «یعنی ظهور ربط به این داره که ما اون‌جا چیکار می‌کنیم؟»

حاج آقا گفت: «آره، بالاخره ارتباط داره؛ شما برید نطنز کار کنید، کوتاه نیاید. یه ثانیه رو هم از دست ندید. با چراغ خدا برید سر کار، با چراغ خدا هم برگردید.»

بهانه زیاد بود برای این که کار را ول کنیم و برویم، ولی مصطفی خواب و خوراک نداشت. حاج آقا گفته بود رهبر چقدر پیگیر بحث هسته‌ای است. ورد زبانش شده بود «باید کاری کنیم از دغدغه‌های آقا کم بشه.»

 

* اول کارِتون رو تموم کنید

ما مصطفی را با حاج‌آقا خوش وقت آشنا کردیم، ولی خودش شده بود پایه‌ی مجلس حاج‌آقا. یک جلسه که دور حاج آقا جمع شده بودیم، مصطفی پرسید «حاج آقا، یک ذکر بده شهید شیم.»

حاج آقا گفت «شما اول کارتون رو تموم کنید؛ بیایید. به تون می‌گم چی کار کنید که شهید شید.»

نمی‌دانم، شاید همان جمله‌ای که حاج‌آقا گفت ذکر شهادت بود. حتما مصطفی کارش را تمام کرده بود

 

* علیرضا هم یاد گرفته

از پله‏ ها که می ‏آمد بالا، اول به یزدی چیزی می‏ گفت و من را می‏ خنداند، بعد با لهجه‏ ی همدانی با پدرش خوش و بش می‏ کرد. آخر هم لهجه‏ اش را کاشانی می کرد و با خانمش شوخی می‏کرد. علیرضا هم یاد گرفته.

 

* علیرضا که تب می کرد ...

 فرمان را محکم گرفته بود و داد می زد«یا ابوالفضل»

دست فرمانش حرف نداشت، اما آن روز ماشین لاستیک ترکاند و چپ کرد. خدا رحم کرد چیزی مان نشد. علیرضا را باردار بودم. رفتیم دکتر. معاینه که کردند، گفتندصدای قلب بچه نمی آید. انگار دنیا روی سرمان خراب شد.

مصطفی یکی از معصومین را خواب دیده بود که نوزادی را می دهند دستش که روی قنداقش نوشته«علی اصغراحمدی روشن».همان جا نذر کرد که اگربچه سالم ماند، اسمش را بگذارد علی اصغر. خداکمک کرد و بچه سالم به دنیا آمد. چون اسمش مثل یکی ازبچه های فامیلبود، علیرضا صدایش کردیم.

صدای علیرضا را که می شنید، انگار دیگر توی این دنیا نبود.عجیب وغریب بهش علاقه داشت.گاهی وقت ها که علیرضا دلتنگی می کرد و پشت تلفن گریه می کرد، خودش هم به گریه می افتاد. علیرضا که تب می کرد، باید از دو نفر مراقبت می کردم، هم علیرضا، هم مصطفی.

 

* حمله کن، عقب نرو

علیرضا می دانست که پدرش را دو روز آخر هفته می تواند ببیند، آن هم آخر شب. مصطفی که می رسید خانه، با علیرضا یا کشتی می گرفت یا شمشیربازی می کرد. همیشه به‏ش می گفت «حمله کن، عقب نرو.»

می گفت «می خوام علیرضا مثل خودم جنگنده بشه. این بچه توی آینده آدم بزرگی می شه.» بعد از شهادت مصطفی، علیرضا ده بار ازم نپرسیده «بابا کجاست.» توداری‏اش به خود مصطفی رفته.

 

* اشک می ریخت

همراه یکی از رفقا آمد اتاقم. نشستیم روی صندلی و گرم صحبت شدیم. وسط صحبت، مصطفی بلند شد رفت پشت کامپیوتر. یک کلیپ گذاشته بودم روی صفحه کامپیوتر، مادر شهیدی بود که بعد از بیست و پنج سال استخوان های پسرش را برایش آورده بودند. کنار تابوت نشسته بود. استخوان ها را بر می داشت. ناز می کرد و می بوسید.

صدای های های گریه آمد. ساکت شدیم. بلند شدم رفتم طرف مصطفی. کلیپ را نگاه می کرد و اشک می ریخت.

 

* اصلاً توی کَتَم نمی ره

مصطفی پای من را به بهشت زهرا (سلام الله علیها) باز کرد. از دوران دانشگاه، هروقت که دلش تنگ می شد، دستم را می گرفت و می گفت برویم بهشت زهرا (سلام الله علیها). این اواخر سرش خیلی شلوغ شده بود، ولی یک وقت شش صبح زنگ می زد و می گفت: «آماده ای بریم.»

می آمد دنبالم و می رفتیم. اول می رفتیم قطعه ی اموات، بعد سر مزار شهدا. همیشه می گفت: «اینجا رو نیگا کن. اصلا احساس می کنی این شهدا مُرده ن؟ اینجا همون حسی رو داری که توی قطعه ی اموات داری؟»

حس می کردم سینه اش سنگین شده. سنگ قبرها را نگاه می کرد، سنشان را حساب می کرد، می گفت: «اینایی که که می بینی، همه 19، 20 ساله بودن. ما ها رسیدیم به 30 سال. خیلی دیر شده، اصلا توی کَتَم نمی ره که بخوان ما رو توی قطعه ی مرده ها دفن کنن»

با سوزی می گفت این ها را. انگار یک حسرتی توی دلش بود.

 

* خوش تیپ

مسواک و شانه همیشه توی کیفش بود. خیلی با سلیقه و مرتب و منظم بود. از دست بچه هایی که به سر و وضعشان نمی رسند، شکار می شد. لباس هایش همیشه درجه یک بود. خوش تیپ می گشت.

 

* هرجا برم، تو رو هم با خودم می برم

بهش می گفتیم: «معلوم هست تو راننده رضایی یا رضا راننده تو؟»

می گفت: «خیلی فرقی نمی کنه.»

شب با ماشین اول می رفتند دم در خانه رضا. رضا پیاده می شد، مصطفی ماشین را می آورد. صبح می رفت دنبالش، سوارش می کرد، توی اتوبان جایشان را عوض می کردند. صدایش می کرد: «داش رضا». مثل برادر بود برای رضا قشقایی. اگر گرفتاری برای رضا پیش می آمد و مرخصی می خواست، آنی بهش می داد. می خندید و به رضا می گفت: « تو بد عادت کردی به اینجا، هرجا برم تو رو هم با خودم می برم.»همان شد. همراه خودش برد.

 

* شور جوانی

عشق ماشین بود. اسم هر ماشینی که می آوردی، آخرین اطلاعاتش را برایت تعریف می کرد. تویوتا کرولا داشت، فروخت و آزِرا خرید.
خونسرد رانندگی می کرد. می گفت «کامیون و تریلی که می بینم،روح از بدنم خارج می شه.»
از نطنز که می آمدیم سمت تهران،کامیون ها که از کنار ماشینمان رد می شدند، کف دستش را بوس می کرد و برای کامیون ها می فرستاد. بعضی وقت ها می ماندم که این چه کارهایی است که می کند. عشقش این بود که کورس بگذارد. اگر یک ماشین «بی ‏ام‏ و» ازمان سبقت می گرفت، از پشت شانه های رضا قشقایی را می گرفت، تکان می داد و می گفت «رضا برو، تو رو خدا برو بگیرش.»

رضا هم عین خیالش نبود. آرام دنده عوض می کرد، انگار نه انگار که مصطفی حرفی زده

 

 * برای خدا

چند میلیون تومان چک کشیده بود. داد دستم.گفت «یه مجموعه زیر نظر رهبری هست که می رن مناطق محروم به مردم کمک می کنن. این پول رو بریز به حسابشون.»

گفتم «خب چرا به اسم خودت نمی دی؟»

خندید،گفت : «بدبخت! می خوام برای خدا کمک کنم.»

گفتم «خب برای خدا کمک کن، ولی به اسم خودت بده یه منافعی هم برات داره.»

زد به شوخی و گفت «تو آدم بشو نیستی، می گم می خوام برای خدا کمک کنم.»

آن شب چقدر خندیدیم. دو شب قبل از شهادتش بود.

 

*مایه ی شوخی

 در را باز کرد و آمد توی جلسه. نشست پشت صندلی. خندید و گفت: «بچه ها گفتن دیشب بی بی سی اسم ما رو توی برنامه ش آورده، جزو آدم هایی که تحریم شده ن.»

 یکی از بچه ها پرسید: «خب اسم ما هم بوده یا نه؟»

 مصطفی خندید و گفت: «این رونمی دونم، ولی اسم من رو که گفته بودن انگار.»

 تهدید بس که جدی بود، برای بچه ها شده بود مایه ی شوخی. به چند روز نکشید این خنده ها.

 

*دل ما را سوزاند

از آدم های سیاسی زیاد انتقاد می کرد. می گفت: «فلان کار اشتباه بوده، فلان کار درست بوده.»

بهش می گفتم:«تو که هیچ کی رو نذاشتی بمونه، آخر سر طرفدار کی هستی؟»

می گفت: «فقط آقا. هرچی آقا بگه.»

گاهی اوقات که دلش می سوخت،می گفت:«آرزوم اینه سرم رو بذارم روی سینه ی آقا ودرد و دل هایی رو که نمی تونم به کسی بگم، بهش بگم.»

 

****

علیرضا دست انداخته بود گردن آقا، سرش رو گذاشته بود روی سینه شون. آقا فرمود: «عصای من رو بگیرید.»

عصا رو دادند دست محافظ و علیرضا رو بغل گرفتند.

«شهید عزیز ما، مصطفی احمدی روشن.... شهادتش دل ما رو سوزاند.»

بغض نشسته بود توی گلوی آقا...

 

ارسال نظر


نظرات  

 
+1 # سجادیان در تاریخ: جمعه 14 فروردين 1394 ، ساعت 02:01 ب ظ
اینکه خاطراتی هم کنار پوستر شهدا قرار میدهید خیلی خوبه. چون یه پوستر خشک و خالی که فایده نداره.
پاسخ دادن